Haber

Ön seçim iptal edildi: DEM Partisi, Diyarbakır’da yeni sandık kuracak

DEM Partisi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eş başkan adaylarını belirlemek için yaptığı ön seçimi itirazlar üzerine iptal etti. 21 Ocak Pazar günü yeniden sandık kurulacak.

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Diyarbakır İl Seçim Harmony, kentte yapılacak ön seçimlere ilişkin açıklama yaptı. Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Genel Merkezi’nde yapılan açıklamaya DEM Partili Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan adaylarının tamamı katıldı. DEM Partisi Diyarbakır İl Seçim Uyum Eş Sözcüsü Sultan Yaray, demokrasinin önemine dikkat çekti. Yaray, “Omuzlarımızda taşıdığımız yük hafif bir yük değil. Tek isteğimiz halkın adil bir seçim geçirmesi” dedi.

MA’nın haberine göre, Yaray’ın ardından açıklamayı okuyan DEM Partisi Diyarbakır İl Seçim Uyum Eş Sözcüsü Abbas Şahin, şunları söyledi: “Uzun zaman önce Amed’de kusursuz bir zafer elde etmek için başlattığımız çalışmalarımız kapsamında geçtiğimiz hafta ön seçimleri gerçekleştirdik. Türkiye’nin demokrasiden giderek uzaklaştığı bir dönemde, güçlü ve kapsamlı bir katılımla gerçekleştirilen ön seçimler, demokrasi devriminin kapılarını araladı. Amed Büyükşehir Belediyesi ön seçimlerinde bir kısmı kamuoyuna da yansıyan teknik aksaklıklara ilişkin itirazlar, Amed İl Seçim Koordinatörlüğü tarafından değerlendirildi. Bu değerlendirme kapsamında Amed halkının iradesinin ön seçimlere tam ve güçlü bir şekilde yansımasını sağlamak ve herhangi bir şüpheye mahal vermemek amacıyla Amed Büyükşehir Belediyesi ön seçimleri tüm ilçelerde iptal edildi. Amed Büyükşehir Belediyesi ön seçimleri, eksikliklerin giderilmesi ve en güçlü katılımın sağlanması amacıyla 21 Ocak Pazar günü tüm ilçelerde ilk ön seçim olarak yeniden yapılacak. Bu kapsamda iptal edilen Yenişehir ilçesinde ilk sağlık ön seçimi 20 Ocak Cumartesi günü, önceden belirlenen ilçe eşbaşkanlığı seçimlerinin ikinci turu ise 21 Ocak Pazar günü yapılacak. ”

Ne oldu?

DEM Partisi, Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve 17 ilçede belediye eş başkan adaylarını belirlemek için 14 Ocak’ta 21 bin delegeyle sandık başına gitti. 17 ilçenin tamamında ilk sıradaki oyların yüzde 51’ini alan aday olmadığından seçimler ikinci türe bırakıldı. Dicle ve Yenişehir ilçelerinde de itirazlar nedeniyle ilk tür oylama iptal edildi. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi eşbaşkanlığı için 2’si kadın, 2’si erkek olmak üzere 4 kişi en yüksek oyu aldı ancak yüzde 51 alınamadığı için seçimler ikinci cinsiyete bırakıldı. (HABER MERKEZİ)

haber-alacam.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu